Hlavní stránkaNapište nám

Otázky (Q) a odpovědi (A) o opalování

Q: Proč se opalovat?

A: Většina lidí si vychutnává opalování (buďto na slunci nebo v soláriu). Relaxujete a odpočíváte. Také je pravda, že opálený člověk vypadá vytálněji a zdravěji a je se svým vzhledem více spokojenější. Možná nevíte, že sluneční paprsky ve vašem těle pomáhají vytvářet vitamin D3 a vápník, zpevňují vaši kostru. Konečně, když je vaše pokožka již zvyklá na sluneční paprsky, minimalizuje se riziko spálení. Znamená to, že opalování vám nabízí řadu předností!

Q: Je opalování zdravé?

A: Ano, samozřejmě. Skoro všichni lidé nehledě na to, jaký mají typ pokožky, se mohou dobře opálit na slunci nebo v soláriu. Je to jako se vším - nic se nemá přehánět. Obrovská výhoda solária je, že může zamezit silnému předávkování automatickým vypínáním. V případě, že v soláriu usnete, nemůžete se spálit jako na slunci, neboť solárium se automaticky vypne po čase, který si sami nastavíte.

Q: Smím během těhotenství používat solárium?

A: Jde-li o normálně probíhající těhotenství, pak bez obav, nebot' žádný UV paprsek nepronikne diverzními strukturami k pokožce plodu!

Q: Co mohou vykonat substance chránící pokožku proti světlu v prostředcích k péči o pleť? (udáno v ochranných faktorech)

A: Tento faktor je číslo, kterým můžeme násobit část vlastní ochrany závislou na typu pleti. Dostaví-li se např. bez ochranných prostředků spálení po hodině opalování, zdvojnásobuje se tato doba na 2 hodiny, naneseme-li ochranný prostředek s faktorem 2. v našem případě je ale po dvou hodinách dosaženo individuálně snesitelné míry UvB. Proto nepomáhá, když znovu naneseme ochranný prostředek, který propouští další UVB. Následkem je bolestivé spálení.

Q: Mohou se opalovat ženy, které trpí křečovými žilami?

A: Nejsou doloženy žádné případy, kdy by došlo ke zhoršení.

Q: Může vitamín A pomoci pleti poškozené sluncem?

A: Výzkumy, které předpokládají i tuto domněnku, pocházejí z USA. Už 20 let se používá vitamín A u pacientů s akné. Dnes víme, že sluncem poškozená pleť je dlouhodobým ošetřováním vitamínem A podněcována k nové tvorbě tkáně. Počítáme-li s eventuálním chronickým zánětem, můžeme dokonce pozorovat odbourávání vrásek.

Q: Pomáhá skutečně slunce při lupence?

A: Při ozáření sluncem u moře se lupenka zpravidla ztrácí. Z tohoto důvodu má fototerapie velký význam. Terapeutické opalovací přístroje působí bez dodatečné medikace a představují dnes nejdůležitější metodu odstraňování lupenky.

Q: Vyvolávají antikoncepční pilulky při opalování pigmentové poruchy?

A: Užívání různých hormonových preparátů způsobuje zvýšenou pigmentaci - zvláště v obličeji. Mnohé ženy to znají z těhotenství. Proč hormony vyvolávají pigmentové změny, se neví.

Q: Opálí se člověk i ve stínu?

A: Je to skutečně tak. Neopaluje jen přímé ozařování sluncem, ale i sekundární záření v bezprostředním okolí. Písek a sníh např. reflektují sluneční záření velmi silně (až z 50 %) . Opálí me se tedy i pod plážovým slunečníkem.

Q: Má typ pokožky velký význam?

A: Odpověď už znáte. Samozřejmě, že lidé se světlou pokožkou (často se zrzavými vlasy, pihami a modrýma očima) jsou vystaveni většímu riziku podráždění pokožky sluncem než ti, kteří mají tmavší pokožku, černé vlasy a hnědé oči. Tyto typy jsou rychleji a hlouběji opáleni jak sluncem, tak v soláriu.

Q: Je rozumné se opalovat před dovolenou?

A: Samozřejmě je dobré se opalovat před dovolenou, neboť nemusíte být v prvních dnech dovolené chráněni při opalování. Ale pozor, před silným sluncem úplně chráněni nejste! Takže buďte opatrní a opalujte se pozvolna.

Q: Má ozónová díra v atmosféře vliv při opalování pleti?

A: Pokud se ozónová díra dalším poškozováním zvětší, bude moci lidstvo přežít jen v kosmonautských oblecích. Ozónová vrstva je ochrannou vrstvou likvidující LJVC a část UVBZ, které je pro veškerý život na Zemi nesnesitelné. Dnes způsobené poškození ozónové vrstvy bude změřitelné až po 20 letech.

Q: Jak je možné, že mnozí světlovlasí lidé jsou snědší než tmavovlasí?

A: Existují světlovlasí lidé, kteří nepatří ke špatně pigmentovým typům pleti I a II, nýbrž typu III. Barva vlasů nestačí k zařazení člověka k určitému typu pleti.

Q: Jaký je rozdíl mezi tzv. Mallorca-akné a pravou sluneční alergií?

A: Mallorca-akné se označuje vědecky jako polymorfní světelný exanthem. Polymorfní znamená různorodý. Při Mallorca-akné vyvolává slunce reakci, jejíž charakter ještě není jasný, protože nejsou napadena všechna místa na těle vystavená slunci. Objeví se zčervenání, otoky, pupínky nebo dokonce puchýřky. Někdy už v prvním dnu dovolené, někdy až po více dnech, a neví se proč. Především se objevují v dekoltu, na nadloktí a na stehnech, na obličeji téměř ne . Silné svědivé onemocnění je vyvoláno zřejmě přemírou UVA. Na rozdíl od toho existuje pravá sluneční alergie, která se v lékařství označuje jako světelná urticarie. U této nemoci jsou všechny osvícené části těla postiženy stejnoměrně.

Q: Může slunce vyvolat herpes?

A: Herpes může vzniknout při každém zatížení. Zesílené ozařování sluncem je jednou z nejčastějších příčin, což mohou potvrdit mnozí lyžaři.

Q: Proč se neopálí jizvy a těhotenské proužky?

A: Jizvy se neopalují, protože se skládají z tkáně, která většinou neobsahuje buňky tvořící pigment a tudíž ani nemohou zhnědnout. U těhotenských proužků jde o trhlinky v tkáni, ve kterých rovněž chybí pigmentové buňky.

Q: Proč zhnědneme?

A: Naše pokožka obsahuje pigment, který reaguje vystoupením na povrch pokožky při působení neviditelných ultrafialových paprsků. Tento pigment zabarvuje n pokožku do hněda více a více. To je obyčejně dlouhý proces závisející na typu pokožky, a zhnědnutí může trvat od 2 - 10 dnů. Barvu si potom udržíte až několik měsíců.

Q: Působí solárium stejně jako slunce?

A: Ano. Pigmenty v pokožce se aktivují pouze tehdy když je pokožka vystavena ultrafialovým paprskům UVA nebo UVB. Jiné faktory na opalovací efekt nepůsobí. Např, rozdíly teploty a rozdíly v intenzitě záření slunce či solária nepůsobí na opalovací proces. Ultrafialové světlo UVB vytváří nový pigment. Proto trubice do solária obsahují mnohem více UVA a mnohem méně UVB, než normální sluneční paprsky. Množství ultrafialových slunečních paprsků není možné měnit ze dne na den. V soláriu je můžete přizpůsobit dle typu pokožky, např. různými opalovacími časy, intenzitou záření nebo obsahem záření v trubicích.

Takže závěrem: Je opalování zdravé?

Ano, ale pamatujte, nic se nemá přehánět!

zpět na stránku o soláriích

↑ nahoru ↑

kosmetika

Kontakt

areál Straka - 1. poschodí
Komenského náměstí 381
767 01 Kroměříž

mobil: 606 621 323, 739 376 136
otevřeno: dle objednávek
Nástup na pobyt je vždy dle dohody a příjezdu klientů.
email: regenerace.km@seznam.cz

Najdete nás také na:

Studio regenerace a kosmetiky Kroměříž na Facebooku

Studio regenerace a kosmetiky Kroměříž na Google+

Webdesign: Tomáš Toman