Infrasauny

I. Pasivní kardiovaskulární trénink

ITS umožňuje poskytnout kardiovaskulární trénink i lidem těžko se pohybujícím, vozíčkářům a všem dalším, kteří nemohou podstoupit jakoukoli cvičební zátěž. Hlubokým proniknutím infračervených paprsků pod pokožku dochází nejen k prohřátí kůže, ale také svalových tkání a vnitřních orgánů. Tělo na tento hluboko-ohřevný stimul reaguje přes hypothalamický systém zvýšením srdečného objemu a rytmu a tato přínosná srdeční zátěž vede k žádoucímu kardiovaskulárnímu tréninku a ke zlepšení kondice.Jako potvrzení poznatků o zlepšování kardiovaskulární kondice může sloužit i výzkum provedený NASA na počátku 80. let, který došel k závěru, že stimulace infračerveným zářením je ideálním způsobem, jak trénovat kardiovaskulární kondici u astronautů během dlouhých vesmírných letů. Bylo prokázáno, že během ohřevu celého těla dochází ke zvýšení průtoku krve z 5,65-7,91 litrů za minutu až do 14,69 litrů za minutu.
 II. Účinky na imunitní systém

Dr. Paro uvádí, že zvýšení tělesné teploty vede k usmrcení bakterií a virů nebo u některých druhů alespoň k zástavě jejich reprodukčního cyklu. Při infekci organismu dochází současně ke zmnožení leukocytů odpovědných za likvidaci infekce.Tohoto efektu (zmnožení leukocytů) můžeme dosáhnout i v infrakabině díky možným rozsahům infračerveného záření. V rámci prevence infekce se doporučuje pobývat v kabině nejprve krátký časový interval při nižší teplotě, pak postupně interval prodlužovat a teplotu zvyšovat. Pokusy z Michiganské univerzity prokazují stimulaci imunitního systému a likvidaci infekce.Hlavně v počátečním stadiu onemocnění, kdy ještě nejsou choroby plně rozvinuty, se doporučuje včasné prohřívání k likvidaci infekce tepelným efektem. Jsou-li již choroby plně rozvinuty, prohřívání se nedoporučuje, hrozí riziko zásahu do termoregulačních tělesných mechanismů.


III. Spalování kalorií a kontrola nadváhy

Podle výzkumů spotřebuje člověk 0,568 kcal k tomu, aby vyprodukoval 1 g potu. Středně trénovaný člověk může v sauně vypotit 500 g potu, čímž spotřebuje 300 kcal - ekvivalent běhu na 3,5 až 5 kilometrů. Zatímco pokles váhy způsobený ztrátou vody je lehce nahraditelný pitným režimem, spálené kalorie už do organismu dodány nebudou.


IV. Eliminace toxických látek z těla

Dlouhodobým výzkumem bylo prokázáno, že složení potu v klasické sauně tvoří z 95-97 % voda. V infrakabině pak jen 80-85 %, zbytek tvoří tukové buňky a cholesterol, v tucích rozpustné jedy, těžké kovy, kyseliny, sodík a čpavek.

Z toho vyplývá, že v klasické sauně se vyloučí potem jen 5 % škodlivin, kdežto v infrakabině 15 %. Dr. Ishikawa říká, že teploty pod 45 °C nedokáží uvolnit tukové buňky. Díky možnosti vyššího ohřevu tkání a průniku infračervených paprsků až do hloubky 3 cm však k jejich uvolnění dochází, načež jsou spolu se zplodinami vyloučeny z těla ven. Na rozdíl od klasické sauny je výdej potu v infrakabině min. dvojnásobný a vyloučí se jím 3-7krát vyšší množství ve vodě nerozpustných látek, čímž se detoxikační schopnost systému zvyšuje na 6-20ti násobek.

V posledních letech byla studována terapie hypertermií (pocením). Během těchto výzkumů bylo zjištěno, že sauny obrovsky snižují obsah toxických látek v těle. Při správně provozované hypertermní terapii dochází k obrovskému vylučování těžkých kovů, včetně rtuti, pesticidů a dalších. Tuk vylučující se potem, bere s sebou těžké kovy, které nemohou být vylučovány ledvinami a plícemi (ani normálním kondičním cvičením či saunováním v tradičních saunách). Teplo způsobuje vylučování toxinů z buněk. Toxické molekuly se pak přechodně uschovají do lymfy. Protože pot je produkován z lymfy, toxiny se touto cestou dostanou ven z těla. Pro tento způsob vylučování toxinů nejsou játra a ledviny důležité, z tohoto důvodu dochází k ulehčení jejich funkce a toxiny jsou schopny opustit tělo i při poruše jejich funkce. Toto může být pomoc pro chronicky nemocné pacienty, kteří jsou už tak pod velkým toxickým stresem.


V. Infračervený termální systém a krása

Zlepšuje prokrvení kůže což je podmínka pro její krásu. Kůže má nový lesk odstraněním kožních nečistot a odumřelých kožních buněk z důvodu hlubokého čištění pórů. Nechává kůži měkkou a hebkou. Zlepšuje elasticitu a napětí kůže, což zpomaluje proces stárnutí. Zlepšuje stav akné, ekzémů, psoriasis, popálenin, poškození kůže (odřeniny, pořezání). Otevřené rány se lépe hojí se zmenšením velikosti jizvy.


VI. Infračervený termální systém a celulitida

Celulitidu tvoři vodní a tuková usazenina pod kůži. Hluboké prohřátí tkání a následné pocení pomáhá odbourávat tyto vodní a tukové usazeniny. Používání infračervené sauny urychluje jakýkoli program proti celulitidě.


VII. Infračervený tepelný systém, relaxace a uvolnění

Ihned se sníží ztuhlost končetin - ztuhlé klouby a vazivové tkáně se zbavují strnulosti. Snižuje svalové napětí, neboť toto se zahřátím redukuje, třebaže jeho příčina je v kloubech a v neurologických fenoménech. Mírní bolesti - redukcí svalového napětí dochází k mírnění bolesti. Ve studiích, které se zabývají ošetřením zubů je tento fenomén dokonce uveden jako anestetikum. Přispívá k odstraňování stresu za příjemné teploty.

Infračervený Termální Systém spaluje 600 a více kalorií za 30 minut

Teplo pronikající do našeho těla v průběhu saunování přijímají krevní cévy uložené v tukové tkáni, tím se rozšiřují a lépe se prokrvují. Tukové kyseliny hromadící se v tukových buňkách jsou tímto procesem vyloučeny lymfatickým systémem z těla ven.


VÝZNAM PŘIČÍTANÝ INFRAČERVENÝM PAPRSKŮM

Za posledních 25 let prováděli čínští a japonští výzkumníci a klinici rozsáhlý výzkum týkající se léčby infračerveným zářením a oznámili mnoho provokativních zjištění. V Japonsku je "Infračervená společnost", skládající se z lékařů a fyzioterapeutů, kteří provádějí hlubší výzkum a dávají podporu zdravotnímu významu infračervených paprsků a léčbě pomocí nich.